LITTLE ASHES

 

 

Salvador Felipe Hasinto Dali živi već 109 godina. Nema toga što može o Daliju da se kaže, a da iznenadi. Dali je genije koji se rodio da iznenadjuje. I to je kategorija “normalnog i uobičajenog” kad se pomene njegovo ime. Možda bih se zaprepastila kad bih čula da je npr. hteo da okrene leđa svetu i bude čistač cipela, ili mesar. Ne, i to me ne bi iznenadilo. Dali je stvorio Dalija.

 

LITTLE ASHES

 

“If I’m going to be anything more than average, if anyone’s going to remember me, then I need to go further in everything: in art, in life, in everything they think is real: morality, immorality, good, bad, I, we, have to smash that to pieces, we have to go beyond that, we have to be brave. No limit.”

 

Ovim rečima se Salvador Dali obraća Federiku Garsiji Lorki u filmu “Little ashes” (2008). Bilo je izvesnih zamerki na ovaj film. Najpre, velika polemika o tome zašto se u filmu govori na engleskom jeziku. Onda, izvesne nedorečenosti koje se tiču odnosa Dalijevog i Lorkinog. A onda – da li je izbor glumaca bio odgovarajući? Uobičajene rasprave filmskih kritičara.

 

LITTLE ASHES_blacksheep.rs (2)

 

Moja ocena uključuje, neizostavno, doživljaj. Da, taj, umetnički doživljaj. Fascinaciju Dalijem. Fascinaciju Lorkom. Ali pre svega, fascinaciju umetnikom – u nastajanju, u stvaranju. Gde je početak? Kremen? Klica iz koje genije izrasta u genija?

U filmu se prikazuje Madrid 1922. godine. Osamnaestogodišnji Dali dolazi na studije, odlučan da postane izvanredan umetnik.  Početak 20 – ih godina prošlog veka obeležila je avangarda, džez i Frojd. Urušavanje tradicionalnih vrednosti, pomeranje granica – i umetnost koja ruši sve brane i postaje sloboda. Dali (Robert Pattinson), Lorka (Javier Beltran) i Bunjuel (Matthew McNulty) su samo mladići, ali oni su pokretači promena, njihovi umovi su oružje u borbi za nove vrednosti.

 

LITTLE ASHES_blacksheep.rs (3)

 

Bunjuel: Ime?

Dali: Salvador Felipe Hasino Dali Dominik.

Bunjuel: Predmet studija?

Dali: Umetnost.

Bunjuel: Očigledno. Interesovanja? Sklonosti?

Dali: Samo dadizam, anarhizam i izgradnja genijalnosti.

Bunjuel: Čije genijalnosti?

Dali: Moje sopstvene.

Prema Dalijevom dneviku prikazan je i specifičan odnos sa Lorkom. Između prijateljstva i ljubavi, dva umetnika sličnih senzibiliteta, dve izvanredne ličnosti – “No limit”. Ovo je priča o zavođenju, zaljubljivanju, o očajnoj ljubavi hipersenzitivnih, o izdaji, o nesreći, o stradanju. Ovo je priča i o umetnosti i umetniku. O tome kako nastaje remek – delo i kako se remek – delo postaje. I zato nije bitno na kom je jeziku umetnost. Na kom je jeziku ljubav.

 

LITTLE ASHES_blacksheep.rs

 

 

Ko treba da pogleda ovaj film?

 

Oni koji misle da je Salvador Dali genije – da otkriju kako je to postao.

Oni koji misle da je Salvador Dali lud – da svima navode ovaj film kao svoj argument.

Oni koji veruju da ljubav pomera granice – da otkriju da sloboda traži žrtve.

Oni koji plaču na kraju – da se zaljube u Lorku.

 

“Seti me se dok si na žalu, a posebno kada budeš slikao pukotine i sitne prahove. O, moj sitni prahu! Umetni moje ime u sliku kako bi služilo nečemu na ovome svetu.”

Federiko Garsija Lorka Salvadoru Daliju

 

Autorka: Srbijanka Stanković

 

Izvor fotografija: aceshowbiz.com;  robertpattinsonwho.com; funpop.com

1 Komentar
  • sta
    Objavljeno 11:13h, 11 aprila Odgovori

    Budalaština od filma.

Ostavi komentar