Trgovi Beograda će zaplesati za Dane Smiljane Mandukić

Udruženje Umetnička Utopija sa velikim zadovoljstvom poziva sve zainteresovane ljubitelje umetničke igre da učestvuju u FLASH MOBU kojim će započeti druga po redu manifestacija „Dani Smiljane Mandukić“. FLASH MOB će se održati u nedelju 14. oktobra u podne na tri lokacije, mesta na kojima je koreografkinja živela i stvarala: na početku Knez Mihajlove ulice, Terazijama i Trgu Nikole Pašića. Muziku za plesnu sekvencu potpisuje Jugoslav Hadžić.

Nakon velikog uspeha prvog izdanja manifestacije Dani Smiljane Mandukić koji se održao u junu mesecu prošle godine, projekat se nastavlja ove godine od 17. do 21. oktobra.

Fokus ovogodišnjeg programa je na intergeneracijskom susretu igrača kao i koreografa, otkrivanju procesa saradnje između kompozitora i koreografa, kao i aktivnom promišljanju, kroz predstave i okrugle stolove, mesta savremene igre i igrača nekad i sad.

Na programu će biti predstavljene tri predstave. Premijerno će 17. oktobra u Bitef Teatru biti prikazana predstava „Telo pamti“ Hleb Teatra koja kao osnovno polazište ima susret najmlađih plesača savremene igre sa najstarijim igračima Smiljane Mandukić. Koncept, režiju i dramaturgiju potpisuje Sanja Krsmanović Tasić. Nakon toga 19. oktobra na večernjoj sceni Pozorišta lutaka „Pinokio“ prikazaće se predstava Plesne udruge „Sjene“ iz Šibenika „Madness“ koreografkinje Zorane Mihelčić, a sledećeg dana u Bitef Teatru će biti prikazana predstava Bitef dens kompanije „Prostor za revoluciju“ čiji koncept i koreografiju potpisuje Isidora Stanišić . Nakon svake predstave sledi razgovor sa igračima i autorima.

Deo programa Tribina i okruglih stolova biće održana u Ustanovi kulture „Parobrod“ i započeće projekcijom dokumentarnog  filma „Telo pamti“, u kome su zabeležena svedočanstva igrača Jelice Golubović, Natalije Đorđević, Jovana Despotovića i Dubravke Maletić o njihovom plesnom i životnom putu koji traje od tridesetih godina prošlog veka do danas, uz razgovor sa učesnicima.

Tribina „Igra i muzika“ predstaviće prostor za dijalošku platformu kompozitora i koreografa, uz otkrivanje procesa rada na plesnim predstavama, a okrugli stolovi sa temom „Savremena umetnička igra nekad i sad“ i „Pad ili skok? Budućnost savremene umetničke igre u Srbiji” imaće kao cilj mapiranje situacije u kojoj se nalaze stvaraoci savremene igre kod nas, uz promišljenje kreativnih rešenja podrške i razvoja plesne scene.

Poslednjeg dana programa u Bitef Teatru u 19 časova biće organizovana „Soirée à Beba Bee – Večernja kod Bebe Be“ veče posvećeno sećanju na Smiljanu Mandukić uz umetnički program.

Manifestacija i projekat Dani Smiljane Mandukić je važan za sve aktere izvođačkih umetnosti, potreban pre svega zbog edukacije novih naraštaja o ličnosti i delu ove važne koreografkinje, ali i zbog arhiviranja, digitalizovanja i čuvanja od zaborava važnog segmenta istorije i tradicije srpske umetničke igre, kao i zbog vidljivosti i podrške aktuelnim i budućim domaćim umetnicima, igračima i koreografima savremene igre.

Cilj projekta je podsećanje na život i delo Smilje Mandukić, na njenu ulogu i značaj u etabliranju savremene igre kod nas, ali i preispitivanje i kritički osvrt na položaj i situaciju savremene igre u Srbiji u 21. veku, na situaciju savremenih i samostalnih umetnika iz oblasti plesa onda i sad. Podsećamo da je osamdesetih godina Muzička omladina Beograda, pored koncerata klasične muzike i baleta, organizovala i koncerte Beogradskog savremenog baleta Smiljane Mandukić, na kojima su beogradski srednjoškolci bili obavezni da prisustvuju, time ih senzibilišući za savremenu umetničku igru.

Projekat Udruženja Umetnička Utopija i Hleb Teatra je podržan od Ministarstva kulture i informisanja, a partneri na projektu su: Bitef Teatar, UK Parobrod, Pozorište lutaka „Pinokio“, Udruženje baletskih umetnika Srbiji i mnogi drugi.

Smiljana Mandukić (1908-1992), plesačica, koreografkinja i plesna pedagoškinja, jedna je od začetnica savremene umetničke igre kod nas. Rođena je u Beču, ali je živela i stvarala u Beogradu. Osnovala je i vodila preko tri decenije  plesnu trupu Beogradski savremeni balet Smiljane Mandukić u okviru koje je ostvarila više desetina vrednih koreografija. Autorka je knjige „Govor tela“ o svom konceptu rada na pokretu. Njen umetnički i pedagoški rad obeležio je mnoge stvaraoce i pedagoge savremene umetničke igre kod nas. Od 2012. godine Udruženje baletskih umetnka Srbije UBUS dodeljuje nagradu „Smiljana Mandukić“ za najbolju interpretaciju savremene igre.

Nema komentara

Sorry, the comment form is closed at this time.