PABLO PIKASO: STRASTI I NAVIKE – DEO PRVI

Rođen je u Španiji, 25. oktobra  1881. godine u oblasti Andaluzije, na jugu Španije. Njegov otac, Hose Ruis, poticao je iz bogate porodice i bio je Pikasov prvi učitelj. Obučavao ga je od njegove sedme godine, a sa devet godina naslikao je svoje prvo delo Le Picador, na kome je muškarac koji jaše konja tokom borbe bikova. Ponekada je otac tražio od malog Pikasa da završava njegova dela jer je još tada bio izuzetno talentovan.

– Nikada nisam crtao kao dete. Već sa 12 godina crtao sam kao Rafael – rekao je. Još od svog ranog detinjstva, Pablo Pikaso je pokazivao talenat za umetnost. Pikaso je žudeo za poezijom i kao magnet privlačio pesnike. Moze se reći, bez preterivanja, da je blisko prijateljstvo Pikasa sa pesnicima Žakobom, Apolinerom, Salmonom, Reverdijem imalo uticaja na svaki od glavnih perioda njegovog rada.

Kada se rodio babica ga je proglasila mrtvim, ali ga je spasio ujak, po profesiji doktor, koji ga je „naterao“ da diše tako što mu je u lice dunuo dim cigarete. “Doktori su u to vreme pušili cigare, a ni moj ujak nije bio izuzetak. Kada me je video kako ležim, otpuhnuo mi je dim u lice i odmah sam došao k sebi.”  Njegovo puno ime je Pablo Dijego Hoze Francisko de Paula Huan Maria de los Remedios Cipriano de la Satistima Trinidad Martur Patricio Cito Ruiz Pikaso… i čine ga imena raznih svetaca, rođaka, dok je prezime po kojem je poznat pripadalo njegovoj majci. Shodno španskom zakonu, deca su dobijala prezime oba roditelja, ali se Pikaso odlučio za majčino, koje je proslavio i upisao u istoriju. Tada se u Španiji smatralo da duga imena donose sreću i štite od zlih sila.

Malaga se mora pomenuti, jer je tamo Pikaso proveo prvih 10 godina svog  života. Malaga je bila kolevka njegovog duha, zemlja njegovog detinjstva. Porodica Ruiz Pikaso nikada nije imala lak život. Finansijske poteškoće su ih prisilile da se presele u Korunju. Ta dva grada, Malaga i Korunja, nisu samo geografske, već i psihološke krajnosti Španije. Za Pikasa su oni predstavljali faze u životu; Malaga kolevku, a Korunja prolaznu luku. Korunja je imala Školu lepih umetnosti. Tamo je mladi Pikaso sistematične studije crtanja i neverovatno brzo završio (sa trinaest godina!) akademske časove uzimanja otisaka u gipsu i crtanja po živom modelu.

Pikasovo stvaralaštvo podeljeno je na periode: vitraž, plavi, cirkus, ružičasti, klasični, afrički, kubistički… Ova razdoblja pripadaju periodu od 1900. do 1914. godine.

Za njegov uspon dosta je bila zaslužna bogata američka kolekcionarka, Gertruda Stajn, koja je bila oduševljena njegovim radom. Fascinirana Pikasovim delima finansirala ga je i organizovala veliki broj izložbi kako bi se tada mladi umetnik predstavio javnosti. Počeo je da se kreće u boemskim krugovima, zabavama za odabrane renomirane umetnike toga vremena i počinje da biva priznat i poznat. Već 1907. godine, u njegovim i delima Žorža Baka počinje da se prepoznaje novi pravac u modernom slikarstvu. Preovlađuju elementi kugle, kocke i valjka, pa je novi stil nazvan kubizam i imao je izuzetan uticaj na razvoj apstraktnog slikarstva. Pikasov opus je ogroman, prema nekim podacima naslikao je preko 13 hiljada slika, sto hiljada grafika, 34 hiljade ilustracija za knjige i izvajao preko 300 skulptura.

Nije podnosio disciplinu u školi. Kao učenika, zatvarali su ga za kaznu u jednu belu prostoriju. Međutim, ovom geniju to nije smetalo, čak mu je i činilo zadovoljstvo jer je, kako je i sam rekao, mogao na miru da crta.

Obožavao je prašinu. Naime, zabranjivao je da mu se čisti atelje i stalno je nosio siva odela na kojima se prašina ne vidi. Smatrao je da je prošlost sačuvana kroz prašinu koja je za njega bila i vid zaštite, jer je odmah mogao da vidi da li mu je neko dirao stvari.

Često  je govorio da su žene njegova glavna inspiracija. Smatrao je da su stvorene iz dva razloga:

1) Da bi patile.

2) da bi njega zadovoljavale.

 Imao je dve žene, četvoro dece (poslednje dete dobio je u sedmoj deceniji), mnogo ljubavnica, kratkih i dugih veza. Ipak, samo sedam žena bilo je važno u njegovom životu, njih je voleo najviše – model Fernanda Olivije, Eva Guel, balerina Olga Hohlova, Mari-Tereza Volter, slikarka i fotograf Dora Mar, mlada studentikinja umetnosti Fransoaz Žilo i Žaklin Roke… Jedino što mu je bilo važno je da žena bude niža od njega, što je bilo teško jer je bio visok tek 163 centimetra.

Nevinost je izgubio u bordelu, a naviku da se zabavlja sa prostitutkama nasledio je od oca, kojem je odlazak u javnu kuću bio redovan nedeljni ritual. Pikaso je verovao da žene postoje da bi njega zadovoljile, a jedna od njegovih najslavnijih slika je „Les Demoiselles d’Avignon“, na kojoj je pet golih prostitutki.

(Nastaviće se…)

Nataša Elenkov

Izvori: Novisti.rs, story.rs, Udžbenik likovne kulture za IV razred Gimnazije društveno-jezičkog smera, sr.wikipedia.org, google.rs

Nema komentara

Ostavi komentar